Suomen Satamaliitto - Finlands Hamnförbund - Finnish Port Association

Medlemshamnarna

Hamnförbundet

  • Adress: Finlands Hamnförbund, Andra linjen 14, 00530 HELSINGFORS
  • Tfn: (09) 7711
  • Fax: (09) 753 0474

Björneborg

  • Adress: Björneborgs stads hamnverk, Merisatamantie 13, 28880 BJÖRNEBORG
  • Tfn: (02) 621 2600
  • Fax: (02) 621 2630
  • E-post: info.port@pori.fi
  • Hamndirektör: Harri Virta, Tfn: (02) 621 2616
  • Hemsidans länk: www.pori.fi/port

Brahestad

  • Adress: Hamnbyrån, Lapaluodontie 342, 92180 BRAHESTAD
  • Tfn: (08) 439 3931
  • Fax: (08) 439 3932
  • E-post: sakari.kleimola@raahe.fi
  • Hamnkapten: Sakari Kleimola, Tfn: (08) 439 3930
  • Hemsidans länk: www.portofraahe.fi

Fredrikshamn

  • Adress: Hamnverket, PL 14, 49401 FREDRIKSHAMN
  • Tfn: (05) 225 5400
  • Fax: (05) 225 5419
  • E-post: seppo.herrala@portofhamina.fi
  • Verkställande direktör: Seppo Herrala, Tfn: (05) 225 5410
  • Hemsidans länk: www.portofhamina.fi

Hangö

  • Adress: Hangö Hamn, Västra hamnen, 10900 HANGÖ
  • Tfn: (019) 220 3803
  • Fax: (019) 220 3802
  • E-post: port@hanko.fi
  • Hamndirektör: Paavo Lyytikäinen, Tfn: (019) 220 3801
  • Hemsidans länk: www.portofhanko.fi

Helsingfors

  • Adress: Helsingfors Hamn, PB 800, 00099 HELSINGFORS
  • Tfn: (09) 173 331
  • Fax: (09) 1733 3232
  • E-post: heikki.nissinen@hel.fi
  • Hamndirektör: Heikki Nissinen, Tfn: (09) 1733 3201
  • Hemsidans länk: www.portofhelsinki.fi

Inkoo Fortum

  • Adress: Fortum Power and Heat Ab, Ingå Power Plant, PL 544, 00048 FORTUM
  • Tfn: (010) 454 3416
  • Fax: (010) 454 3402
  • E-post: erik.aberg@fortum.com
  • Direktör: Erik Åberg, Tfn: 050 454 3416
  • Hemsidans länk: –

Inkoo Shipping

  • Adress: Inkoo Shipping Oy Ab, 10210 INGÅ
  • Tfn: (09) 221 9220
  • Fax: (09) 2219 2227
  • E-post: mari.korhonen@inkooshipping.fi
  • Hamndirektör: Marja-Liisa Korhonen, Tfn: (09) 221 9220
  • Hemsidans länk: www.inkooshipping.fi

Jakobstad

  • Adress: Hamnverket, Laukkovägen 1, 68600 ALHOLMEN
  • Tfn: (06) 723 6128
  • Fax: (06) 723 0034
  • E-post: kristian.hallis@jakobstad.fi
  • Hamndirektör: Kristian Hällis, Tfn: (06) 723 1566
  • Hemsidans länk: www.portofpietarsaari.fi

Joensuu

  • Adress: Hamnbyrån, Ukonniemen syväsatama, 80220 JOENSUU
  • Tfn: (013) 267 3545
  • Fax: (013) 267 3548
  • E-post: matti.linervo@jns.fi
  • Hamnchef: Matti Linervo, Tfn: (013) 267 3546
  • Hemsidans länk: www.jns.fi/Resource.phx/sivut/sivut-tekniset/satamat/index.htx

Kalajoki

  • Adress: Stadsstyrelsen, Kalajoentie 5, 85100 KALAJOKI
  • Tfn: (08) 46 911
  • Fax: (08) 469 1314
  • E-post: satamatiimi@kalajoki.fi
  • Hamndirektör: Veijo Rautiainen, Tfn: (08) 469 1246
  • Hemsidans länk: –

Karleby

  • Adress: Karleby Hamn, Hamngatan 53, 67900 KARLEBY
  • Tfn: (06) 824 2400
  • Fax: (06) 824 2444
  • E-post: satama@kokkola.fi
  • Hamndirektör: Torbjörn Witting, Tfn: (06) 824 2411
  • Hemsidans länk: www.port.of.kokkola.fi

Kaskö

  • Adress Kaskö hamn, 64260 KASKÖ
  • Tfn: (06) 220 7283
  • Fax: (06) 220 7300
  • E-post: timo.onnela@kaskinen.fi
  • Hamnkapten: Timo Onnela, Tfn: (06) 220 7283
  • Hemsidans länk: www.kaskinen.fi

Kemi

  • Adress: Kemi Hamn, Ajoksentie 748, 94900 KEMI
  • Tfn: (016) 215 1600
  • Fax: (016) 215 1620
  • E-post: reijo.viitala@kemi.fi
  • Hamndirektör: Reijo Viitala, Tfn: (016) 215 1623
  • Hemsidans länk: www.portofkemi.fi

Kotka

  • Adress: Kotkan Satama Oy, Laivurinkatu 7, 48100 KOTKA
  • Tfn: (05) 234 4280
  • Fax: (05) 218 1375
  • E-post: office@portofkotka.fi
  • Verkställande direktör: Kimmo Naski, Tfn: (05) 234 4281
  • Hemsidans länk: www.portofkotka.fi

Kristinestad

  • Adress: Kristinestad stad / Tekniska byrån, PB 13, 64101 KRISTINESTAD
  • Tfn: (06) 221 6200
  • Fax: (06) 221 6285
  • E-post: sven.soderlund@krs.fi
  • Hemsidans länk: www.edu.krs.fi/tcny/index.php

Kuopio

  • Adress: Hamnbyrån, Matkustajasatama, 70100 KUOPIO
  • Tfn: (017) 185 191
  • Fax: (017) 185 196
  • E-post: sami.lehtonen@kuopio.fi
  • Hamnchef: Sami Lehtonen, Tfn: (017) 185 191
  • Hemsidans länk –

Lovisa

  • Adress: Lovisa stads hamnverk, , 07910 VALKOM
  • Tfn: (019) 555 730
  • Fax: (019) 515 055
  • E-post: lauri.heikkila@loviisa.fi
  • Hamndirektör: Lauri Heikkilä, Tfn: (019) 555 731
  • Hemsidans länk: www.loviisa.fi

Nyslott

  • Adress: Hamnbyrån, Olavinkatu 27, 57130 NYSLOTT
  • Tfn: (015) 571 4583
  • Fax: (015) 571 4579
  • E-post: jukka.vaahtoluoto@savonlinna.fi
  • Hamnmästare: Jukka Vaahtoluoto, Tfn: 050 525 5383
  • Hemsidans länk: –

Nystad

  • Adress: Nystad stad/Hamnverk, PB 20, 23501 NYSTAD
  • Tfn: (02) 845 151
  • Fax: (02) 8451 5294
  • E-post: esa.soini@uusikaupunki.fi
  • Hamnchef: Esa Soini, Tfn: (02) 8451 5299
  • Hemsidans länk: www.portofuki.fi

Nådendal

  • Adress: Hamnverket, Satamatie 13, 21100 NÅDENDAL
  • Tfn: (02) 437 5511
  • Fax: (02) 435 1727
  • E-post: yrjo.vainiala@naantali.fi
  • Hamndirektör: Yrjö Vainiala, Tfn, (02) 437 5511
  • Hemsidans länk www.naantali.fi/satama

Raumo

  • Adress: Hamnverket, Hakunintie 19, 26100 RAUMO
  • Tfn: (02) 834 4712
  • Fax: (02) 822 6369
  • E-post: hannu.asumalahti@rauma.fi
  • Hamndirektör: Hannu Asumalahti, Tfn: (02) 834 4710
  • Hemsidans länk: www.portofrauma.com

Sastmola

  • Adress: Merikarvia kommun, 29900 SASTMOLA
  • Tfn: (02) 540 333
  • Fax: (02) 551 2074
  • E-post: jorma.huuhtanen@merikarvia.fi
  • Näringsombudsman: Jorma Huuhtanen, Tfn: (02) 540 3302
  • Hemsidans länk: –

Sköldvik

  • Adress: Neste Oil, Borgå raffineri/Hamn, PB 310, 06101 BORGÅ
  • Tfn: 010 45811
  • Fax: 010 458 3757
  • E-post: risto.rajala@nesteoil.com
  • Hamnchef: Risto Rajala, Tfn: 010 458 3106
  • Hemsidans länk: www.nesteoil.fi

Torneå

  • Adress: Stadshuset, Suensaarenkatu 4, 95400 TORNEÅ
  • Tfn: (016) 432 11
  • Fax: (016) 481 909
  • E-post: markus.kannala@tornio.fi, pekka.harjuoja@outokumpu.com
  • Teknisk direktör: Markus Kannala, Tfn: (016) 432 11
  • Hemsidans länk: –

Uleåborg

  • Adress: Hamnverket, PB 23, 90015 ULEÅBORG
  • Tfn: (08) 5584 2753
  • Fax: (08) 5584 2799
  • E-post: kari.himanen@ouka.fi
  • Hamndirektör: Kari Himanen, Tfn: (08) 5584 2750
  • Hemsidans länk: www.ouluport.com

Varkaus

  • Adress: Varkaus stad / Hamnbyrån, PB 208, 78201 VARKAUS
  • Tfn: (017) 579 411
  • Fax: (017) 579 4641
  • E-post: teuvo.pitkanen@varkaus.fi
  • Hamnchef: Teuvo Pitkänen, Tfn: (017) 579 4616
  • Hemsidans länk: –

Vasa

  • Adress: Hamnverket, Vasklot, 65170 VASA
  • Tfn: (06) 325 4503
  • Fax: (06) 325 4514
  • E-post: lars.holmqvist@vaasa.fi
  • Hamndirektör: Lars Holmqvist, Tfn: (06) 325 4500
  • Hemsidans länk: www.vaasa.fi/port

Villmanstrand

  • Adress: Hamnbyrån, Kipparinkatu 1, 53100 VILLMANSTRAND
  • Tfn: (05) 616 6073
  • Fax: (05) 616 6075
  • E-post: juha.willberg@lappeenranta.fi
  • Hamnchef: Juha Willberg, Tfn: (05) 616 2004
  • Hemsidans länk: www.lappeenranta.fi/mustola

Åbo

  • Adress: Åbo, Linnankatu 90, 20100 ÅBO
  • Tfn (02) 267 4111
  • Fax: (02) 267 4110
  • E-post: christian.ramberg@port.turku.fi
  • Verkställande direktör: Christian Ramberg, Tfn: (02) 267 4112
  • Hemsidans länk: www.port.turku.fi